شرایط نگهداری پروتئین وی

شرایط نگهداری پروتئین وی

پودر وی چیست

پروتئین‌ها اصلی‌ترین عناصر سازنده بدن انسان است. برای ساختن مواردی از جمله تاندم‌ها، اندام‌ها، هورمن‌ها، آنزیم‌ها،انتقال دهنده عصبی و مولکول‌های مختلف استفاده می‌شود. این پروتئین‌ها همچنین سازنده عناصر انقباضی عظلات هستند. وی یکی از انواع مختلف پروتئین‌ها است. افراد معمولا از پروتئین وی به عنوان مکمل در کنار ورزش مقاومتی، برای کمک به بهبود سنتز پروتئین و رشد عضله استفاده می‌کنند. شیر از دو پروتئین کازئین و وی ساخته شده‌است. وی پروتئین را می‌توان از کازئین موجود در شیر جدا کرد. همچنین پروتئین کاملی محسوب می‌شود زیرا حاوی همه 9 اسید آمینه ضروری بدن است و محتوای لاکتوز آن کم است. پودر وی مخلوطی از بتا لاکتوگلوبولین، آلبومین سرم گاو و ایمونوگلوبین‌ها است و از مزایای احتمالی آن می‌توان به کاهش وزن و کاهش کلسترول اشاره کرد. در ادامه به بررسی شرایط نگهداری پروتئین وی می‌پردازیم.

شرایط نگهداری پروتئین وی

پروتئین وی، مانند هر ماده غذایی دیگر، نیاز به نگهداری در شرایط مناسب دارد تا کیفیت و ماندگاری خود را حفظ کند. عدم توجه به شرایط نگهداری می‌تواند منجر به فاسد شدن پودر، تغییر طعم و مزه و حتی ایجاد بیماری شود. پروتئین وی، یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های غذایی در میان ورزشکاران و افراد فعال است. این پروتئین به سرعت جذب بدن می‌شود و منبع غنی از اسیدهای آمینه ضروری است که برای ساخت و ترمیم عضلات ضروری هستند. پروتئین وی از آب پنیر، محصول جانبی فرآیند تولید پنیر به دست می‌آید. این پروتئین به دلیل کیفیت بالا و هضم آسان، به عنوان یک مکمل غذایی ایده‌آل شناخته می‌شود. زیپ پک در این مقاله ابتدا توضیحاتی تکمیلی راجب پودر وی می‌دهد سپس شرایط مهم نگهداری پودر وی را بررسی می‌کنیم.

مطلب پیشنهادی: نایلون بسته بندی انواع پودر

1. ویتامین‌ها و مکمل‌ها را در جای خشک و خنک نگه‌دارید.

یکی دیگر از شرایط نگهداری پروتئین وی نگه‌داشتن در جای خشک است. برخی از مردم قرص‌های ویتامین و مکمل را در کابینت‌های حمام خود ذخیره می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که رطوبت موجود در مکان‌های مرطوب مانند حمام، می‌تواند اثربخشی و قدرت قرص‌های ویتامین را در طول زمان کاهش دهد. این شرایط همچنین کیفیت و طول عمر محصول را نیز کاهش می‌دهد و می‌تواند به این معنی باشد که شما تمام مواد مغذی را که بابتشان پول پرداخت کرده‌اید، دریافت نخواهید کرد!
باز و بسته کردن مکرر محصولات ویتامین و مکمل به خصوص در هوای مرطوب باعث جذب رطوبت توسط آن‌ها می‌شود. به خصوص بعضی از ویتامین‌ها در شرایط مرطوب سریع‌تر تخریب می‌شوند، مانند ویتامین B، ویتامین C، تیامین و ویتامین B6.
بنابراین ویتامین‌ها و مکمل‌ها را در جای مرطوب نگهداری نکنید؛ مکرراً درب آن‌ها را باز و بسته نکنید و رطوبت‌گیر داخل آن‌ها را تا هنگامی که محصول به پایان برسد، از آن خارج نکنید. برای حفاظت از رطوبت، کافی است چند عدد برنج در ته قوطی جای دهید تا رطوبت هوا را به طور طبیعی به خود جذب کنند.
همچنین شما برای بسته بندی این ویتامین‌ها می‌توانید از پاکت بسته بندی پروتئین وی و گینر استفاده کنید.

2. معمولاً ویتامین‌ها و مکمل‌هایتان را نباید در یخچال قرار دهید.

در صورتی که ویتامین‌ها و مکمل‌های خود را در یخچال قرار دهید، ممکن است کیفیت آن‌ها کاهش یابد. رطوبت زیادی در یخچال وجود دارد، بنابراین اگرچه سرد و تاریک است، اما خشک نیست.
تنها ویتامین‌ها و مکمل‌هایی را در یخچال نگهداری کنید که برچسب روی آن‌ها به نگهداری در یخچال توصیه کرده‌باشد . به عنوان مثال:
  • پروبیوتیک‌ها دارای عناصری هستند که اگر در معرض گرما، هوا و نور قرار گیرند، تخریب می‌شوند.
  • معمولاً ویتامین‌های مایع و اسیدهای چرب را هم در یخچال نگه‌داری می‌کنند.
  • برخی از مولتی‌ویتامین‌ها را نیز باید در یخچال نگه‌دارید.

با این وجود، این موضوعی همیشگی نیست و می‌بایست به برچسب آن‌ها دقت کنید.

3. ویتامین‌ها و مکمل‌ها را در کنار سینک ظرف‌شویی و یا اجاق‌گاز قرار ندهید!

آشپزخانه می‌تواند محل خوبی برای نگهداری ویتامین‌ها و مکمل‌های شما باشد، اما نزدیک سینک ظرف‌شویی و یا اجاق‌گاز اصلاً جای مناسبی نیست. رطوبت و چربی تبخیر شده در هوا هنگام پخت‌وپز، می‌تواند روی قرص‌های شما بنشیند. همچنین در کنار اجاق‌گاز درجه حرارت و رطوبت آشپزخانه مدام کم و زیاد می‌شود. این شرایط نگهداری پروتئین وی و مکمل‌های شما مناسب نیست. سینک آشپزخانه نیز یک منطقه دیگر است که رطوبت زیادی تولید می‌کند.

4.اتاق‌خوابتان بهترین مکان برای نگهداری ویتامین‌ها و مکمل‌ها است!

شاید اتاق‌خوابتان بهترین مکان برای ذخیره مکمل‌ها و ویتامین‌ها باشد؛ زیرا رطوبت اتاق‌خواب کم است و معمولاً سرد و خشک است. با این وجود، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها را از پنجره‌های باز و نور خورشید دور نگه‌دارید؛ زیرا این شرایط قدرت و اثربخشی آن‌ها را کاهش می‌دهد. بعلاوه مراقب باشید که آن‌ها را در نزدیکی رادیاتور یا هر منبع گرمایشی دیگر نگه ندارید. همیشه آن‌ها را در مکان‌هایی امن نگه‌دارید تا در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار نگیرد.

5. قرص‌های ویتامین و مواد معدنی را دور از نور و هوا نگه‌دارید.

قرص‌های ویتامین و مواد معدنی را باید در مکان‌های تاریک نگهداری کرد. نباید نور خورشید به آن‌ها بتابد یا به حرارت نزدیک باشند. مکمل‌های غذایی باید در بطری‌های تیره نگهداری شوند تا نور آفتاب به آن‌ها نفوذ نکند.
مکمل‌های غذایی، ویتامین‌ها و مواد معدنی در صورتی که در قوطی‌های دربسته نگهداری شوند و هوا به داخل آن‌ها نفوذ پیدا نکند و در محل خشک نگهداری شوند، دو تا سه سال سالم و مؤثر باقی می‌مانند.
مزایای نگهداری پروتئین

انواع پروتئین های وی

این ماده به دلیل داشتن اسیدهای آمینه ضروری که به سرعت جذب بدن می‌شوند، به ‌عنوان یک مکمل محبوب در بین ورزشکاران و افراد علاقه‌مند به تناسب اندام شناخته شده است. نوع پروتئین وی که انتخاب می‌کنید به نیازها و بودجه شما بستگی دارد. کنسانتره پروتئین وی ارزان‌ترین نوع است، در حالی که هیدرولیزات پروتئین وی گران‌ترین نوع است. زیپ پک در ادامه این مطلب، به بررسی انواع پروتئنی وی می‌پردازد.

1. وی کنستانتره

حاوی مقادیر کمی چربی و کربوهیدرات است. درصد پروتئین موجود در وی کنستانتره به میزان غلضت آن بستگی دارد. کنستانتره‌های سطح پایین داری 30 درصد پروتئین و بالاترین سطح تا 90 درصد پروتئین دارند.

2. وی ایزوله

برای از بین بردن تمام چربی و لاکتوز پردازش می‌شود. وی ایزوله معمولا حدتقا 90درصد پروتئین هست. بیشترین پروتئین را دارا است.

3. وی هیدرولیز شده

این پروتئین تحت هیدرولیز جزئی قرار گرفته‌است. این فرآیند برای جذب پروتئین در بدن لازم است. بنابراین به میزان دو شکل دیگر وی پروتئین به زمان برای هضم احتیاج ندارد. همچنین معمولا در مکمل‌های پروتئینی پزشکی و شیرخشک‌ها استفاده می‌شود زیرا هضم را بهبود می‌بخشد و پتانسیل مواد آلرژن را کاهش می‌دهد. برای افرادی که نمی‌توانند وی کنسانتره معمولی را تحمل کنند، شاید وی ایزوله یا هیدرولیز مناسب‌تر باشد. همچنین می‌توان پروتئین وی را حذف و به جای آن غذاهای دیگر غنی از پروتئین استفاده شود.

پروتئین وی برای عضله سازی

مزایای استفاده از پروتئین وی

پروتئین وی نوعی پروتئین است که از شیر گرفته می‌شود. این ماده به دلیل داشتن اسیدهای آمینه ضروری که به سرعت جذب بدن می‌شوند، محبوبیت زیادی در بین ورزشکاران و افراد فعال دارد. این پروتئین یک مکمل غذایی سالم و همه کاره است که فواید متعددی برای سلامتی دارد. این ماده به ویژه برای افراد فعال که به دنبال افزایش عضلات، کاهش وزن یا بهبود عملکرد ورزشی هستند، مفید است. با این حال، مهم است که پروتئین وی را در حد اعتدال مصرف کنید و قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر شرایط سلامتی خاصی دارید.

1. عضله سازی و کاهش وزن

مکمل وی پروتئین همراه با ورزش مقاومتی می‌تواند به بهبود سنتز پروتئین عضله کمک کرده و رشد توده بافت بدون چربی را تقویت کند. پروتئین وی در بین ورزشکاران، بدنسازان، مدل‌های تناسب اندام و همچنین افرادی که به دنبال بهبود عملکرد خود در سالن بدنسازی هستند، محبوب است.

2. راه های افزایش عضله

پروتئین وی از راه‌های مختلفی باعث افزایش عضله می‌شود. اسیدهای آمینه و پروتئین بدن را تأمین می‌کند که به عنوان عناصر سازنده رشد عضلانی شناخته می‌شوند. باعث ترشح هورمون‌های آنابولیک می‌شود که می‌توانند رشد عضلات را تحریک کنند. از این هورمون‌ها می‌توان به انسولین اشاره کرد. پروتئین وی همچنین سرشار از اسید آمینه لوسین است که به عنوان تحریک سنتز پروتئین عضله در سطح مولکولی و ژنتیکی شناخته شده‌است.

3. جذب سریع پروتئین وی

پروتئین وی در مقایسه با سایر انواع پروتئین بسیار سریع جذب و مورد استفاده قرار می‌گیرد. ثابت شده‌است که پروتئین وی هنگامی که دقیقا قبل از تمرین یا بعد از تمرین مصرف می‌شود، در افزایش رشد عضلات موثر است. سنتز پروتئین عضله معمولا در دوره زمانی بعد از تمرین به حداکثر می‌رسد. پروتئین وی هنگامی که با انواع دیگر پروتئین مانند پروتئین سویا مقایسه می‌شود، عملکرد بهتری دارد. هنگامی که با کازئین مقایسه می‌شود، شواهد متفاوت است. به نظر می‌رسد که وی در کوتاه مدت موثر باشد، اما کازئین رشد عضلات را برای مدت طولانی‌تر تحریک می‌کند.

4. افزایش سطح BCAA 

پروتئین وی حاوی آمینو اسیدهای مهم شاخه‌ای (BCAA) مانند لوسین و همچنین حاوی مقدار زیادی سیستئین است. مطالعات نشان می‌دهد که لوسین بهترین اسید آمینه آنابولیک (تقویت کننده رشد) است و سیستئین می‌تواند به تقویت سطح آنتی اکسیدان سلولی گلوتاتیون کمک کند.

پروتئین وی فواید و کاربرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *